11 sierpnia 2011

Życie towarzyskie w PRL - C. Prasek

Jak czytamy na okładce, Cezary Prasek to doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii kultury i można powiedzieć, że tym właśnie jest ta książka - analizą socjologiczną społeczeństwa PRL. Znajdziemy tu opisy wiejskich biesiad, spotkań w kawiarniach, festiwali i nie tylko.
To wszystko poznajemy z perspektywy autora, który widział naprawdę wiele.

To bogate kompendium wiedzy dla tych, którzy chcieliby poznać klimat socjalistycznych zabaw, ówczesną modę, fragmenty prasy. Ja, uwiedziona klimatem, słucham w kółko :O PRL-u czytałam już wiele, ale ciężko pozbyć się odczucia, że PRL = tylko polityka. Ta książka pokazała mi coś, o czym miałam nikłe pojęcie, i to w bardzo przystępny sposób, bo przecież " [...] nie mają racji ci, którzy sądzą, że historia PRL-u sprowadza się wyłącznie do kolejnych plenów partii, zmian na szczytach władzy czy cyklicznych i często krwawych robotniczych prostestów" *

* C. Prasek "Życie towarzyskie w PRL" Warszawa 2011, Bellona, s. 109

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Bellona

3 komentarze:

Unknown pisze...

Uwielbiam klimaty PRL-u. Nie jestem pewna, czy chciałabym przeżywać w tych czasach swoją młodość, bo z opowieści rodziców wiem, że za różowo nie było. Jednak te lata mają coś w sobie, jakiś absurd, groteskę, coś co przyciąga do siebie:) Książka z cała pewnością jest godna mojego zainteresowania:)

Agnesja pisze...

Z pewnością nie dla mnie, ale miło mi się czytało Twoją opinię :)

szajajaba pisze...

Chętnie przeczytam. W PRLu żyłam tylko pierwsze 10 lat swego istnienia, jako dziecko - lubiłam, no bo w sumie ustrój pro-dziecięcy mocno był ;) A teraz - wielu rzeczy mi brakuje, mimo wszystko. Smaki, kolory, przedmioty, zapachy, wydarzenia - zdecydowanie część z chęcią bym wrzuciła w dzisiejszy świat. Póki co - wspominam, czytając.

Prześlij komentarz